Program zdrowego stylu życia

Stowarzyszenie  Oświatowo Kulturalne przy Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Mściowie od marca bieżącego roku realizuje projekt pod hasłem:

„PROMOCJA ZDROWEGO STYLU ŻYCIA POPRZEZ RUCH I RACJONALNE ODŻYWIANIE”

Projekt ten jako jeden z dziesięciu w województwie świętokrzyskim otrzymał mikrodotację,

jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Funduszu Inicjatyw Obywatelskich.

Koordynatorem projektu jest Witold Bażant- skarbnik stowarzyszenia, natomiast wniosek opracowali mgr Dorota Ferenc - Gałęza oraz mgr Krzysztof Rymaniak.

 

Projekt zakłada podniesienie świadomości mieszkańców wsi Mściów oraz  Nowy Kamień na temat regularnej aktywności  ruchowej i jej wymiernego wpływu na zdrowie.

Podjęcie przez, szkołę funkcji integracyjnych i wychowawczych w stosunku do dzieci i rodziców, wykreowanie nawyków zarówno wśród rodziców i uczniów aktywnego spędzania czasu.

Podniesienie świadomości na temat prawidłowego odżywiania i jego znaczącego wpływu na zdrowie człowieka.

Realizacja tego programu, jako szeroko pojętej edukacji prozdrowotnej, powinna wykształcić u młodzieży i ich rodziców świadomość kreowania własnego zdrowia poprzez aktywność fizyczną, prawidłowy sposób odżywiania się, wpoić nawyki higienicznego sposobu życia.

Odbiorcami projektu będą uczniowie Szkoły Podstawowej im Jana Pawła II w Mściowie, oraz dorośli: rodzice, dziadkowie, pozostali mieszkańcy dwóch wsi Mściowa oraz Nowego  Kamienia których dzieci uczęszczają do naszej szkoły, oraz wszystkie inne chętne osoby z terenu Gminy Dwikozy.

Ruszać się mogą wszyscy i w każdym wieku , nigdy nie jest na to za późno,  wszystko zaczyna się w naszych głowach wystarczy odrobinę chęci i motywacji, my te motywację chcemy ludziom dać  stwarzając ku temu możliwości.

W ramach projektu „Mikrodotacje na start dla lokalnych organizacji pozarządowych z województwa świętokrzyskiego” finansowanego ze środków FIO, prowadzimy zajęcia:

1.Zajęcia gimnastyki prozdrowotnej dla dorosłych  poniedziałki godz.16.30

2. Zajęcia NordicWalking poniedziałki godz.17.00 

Zajęcia są  otwarte, nieodpłatne, prowadzone przez wyspecjalizowanego instruktora mgra Krzysztofa Rymaniaka, zakupiliśmy z projektu odpowiedni sprzęt.

W dniu 07.04.2013 r. od godz. 14.00 w ramach programu odbył się blok  interesujących prezentacji  tematycznych  połączonych z dyskusją w trakcie których zaprezentowały się  również grupy karate i fitness  uczniów naszej szkoły. Impreza cieszyła się dość  dużym zainteresowaniem, przyciągnęła wielu mieszkańców wsi, łącznie z dziećmi  uczestniczyło w niej ponad  140 osób.

Bardzo interesująca i pouczająca  była  prezentacja dr Ewy Kondek Wieceburmistrz Miasta Sandomierza – specjalisty w dziedzinie żywienia na temat: Podstawy racjonalnego odżywiania człowieka.

Dr Kondek wskazywała na konieczność stosowania zdrowej zbilansowanej diety szczególnie w żywieniu dzieci i młodzieży  których organizmy znajdują się w okresie intensywnego wzrostu.

Zwracała uwagę na często popełniane przez nas błędy żywieniowe: nadmiar soli, cukru, sztucznych konserwantów, nieodpowiednie pory spożywania posiłków ich nadmierna ilość i niestety mało urozmaicona dieta.

Grupa karate zarówno dziewcząt jak i  chłopców naszej szkoły  prowadzona przez  Dariusza Chorzępę dała następnie  pokaz swoich umiejętności i sprawności wzbudzając podziw i  aplauz zebranej  publiczności .

Niezwykle interesujące okazało się także spotkanie z  lek. med. Jackiem Łabudzkim   który zwracał uwagę zebranym jak ważny jest ruch w życiu człowieka. Na swoim przykładzie opowiadał mieszkańcom Mściowa jak rozwinął swoje zainteresowanie bieganiem w pasję która pozwala mu zwiedzać świat biorąc udział w wielu maratonach, oraz niezwykle trudnych i ekstremalnych biegach np. Maraton Piasków na Saharze, Western States Endurance Run w Kalifornii, Comrades Marathon w Republice Południowej Afryki. Zaliczył też biegi na 100 kilometrów w Szwajcarii, słynny Spartathlon z Aten do Sparty, którego trasa liczy 246 kilometrów oraz Ultra-Trail du Mont-Blanc,  Brasil 135.

 Ten niezwykły  a zarazem bardzo skromny człowiek zaraził się sportem i tą wspaniałą  pasją w wieku 40 lat, stąd jak twierdzi każdy wiek jest dobry aby zacząć, aby się ruszać, na miarę własnych możliwości.

 Doktor Łabudzki podkreślał że wiele chorób układu krążenia np. zawały, wylewy, nadciśnienie wywołuje otyłość, zła dieta i brak aktywności ruchowej, najlepszym i najtańszym  sposobem zapobiegania im jest właśnie sport .

 Zawiłości budowy  wszystkich narządów  i podstawy  funkcjonowania organizmu człowieka bardzo klarownie i równie interesująco przedstawił  mgr Janusz Sadaj

Następnie zaprezentował się mgr Krzysztof Rymaniak w układzie  wraz z prowadzoną przez siebie znakomitą grupą fitness uczniów naszej szkoły, która wzbudziła  spore  zainteresowanie i sympatię  sprawnością i wytrzymałością   fizyczną.

Przedstawił także prezentację „Wpływ ruchu na ciało człowieka” i zaprosił zebranych do udziału w prowadzonych w ramach projektu zajęciach Nordic Walkig oraz gimnastyki prozdrowotnej.

Końcowym punktem programu imprezy była degustacja zdrowych potraw, napojów  i przystawek przygotowanych przez Zespół Szkół Gastronomicznych i Hotelarskich w Sandomierzu.

 Zaprezentowane  potrawy wyglądały znakomicie równie dobrze smakowały, cieszyły się ogromnym powodzeniem,  nauczyciele oraz uczniowie szkoły zachęcali do ich degustacji, dawali wskazówki co do zdrowego odżywiania , udostępniali chętnie przepisy .

Ponadto w trakcie imprezy ratownicy medyczni  z ZSGiH  bezpłatnie mierzyli ciśnienie tętnicze krwi.

 Ponadto w ramach realizowanego projektu organizowane będą wyjazdy dzieci naszej szkoły na basen w okresie kwiecień – czerwiec bieżącego roku.