• Zaproszenie na VIII Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Poezja dla Jana Pawła II"

     •  

       

       

      Już po raz 8. organizujemy Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Poezja dla Jana Pawła II". W tym roku do konkursu zgłosiło się 10 szkół podstawowych z terenu gminy Dwikozy i szkoły podstawowe noszące imię Jana Pawła II z województwa świętorzyskiego i diecezji sandomierskiej.

      Wysłuchamy recytacji 30 uczestników konkursu.

      Mottem przewodnim tegorocznej edycji konkursu są słowa Jana Pawła II "Piękno przyrody mówi o Jego Stwórcy".

       

      Honorowy Patronat nad Konkursem objęli:

       

      Świętokrzyski Kurator Oświaty

      Biskup Ordynariusz Diecezji Sandomierskiej

      Wójt Gminy Dwikozy

      Miejska Biblioteka Publiczna im. Jana Długosza w Sandomierzu

       

       

                

                

     • Sukces naszej drużyny w I Międzyszkolnym Rajdzie "Wędrówka z Zawiszą"

     • 10 maja 2024 r.

      Nasza szkolna reprezentacja w składzie - Jan Łukaszek, Maciej Kopacz, Patryk Kozieja wywalczyła II miejsce w międzyszkolnym rajdzie organizowanym przez Szkołę Podstawową im. Zawiszy Czarnego herbu Sulima w Starym Garbowie. 

      Uczniowie w trakcie 6 km wędrówki rozwiązywali testy wiedzy, przystępowali do konkurencji sprawdzających zręczność, spryt, logiczność myślenia. Nasi chłopcy pokonali konkurencję i uplasowali się na zaszczytnym II miejscu. Punktem kulminacyjnym rajdu było zwiedzanie Izby Pamięci Zawiszy Czarnego i wspólne grillowanie. 

      Opiekę nad uczniami w czasie rajdu sprawował Pan Krzysztof Rymaniak. 

     • Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja

     • 30 kwietnia 2024 r.

       

      Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja uczciliśmy uroczystą akademią. Uczniowie przywołali wydarzenia historyczne towarzyszące uchwaleniu Ustawy Rządowej z dnia 3 maja 1791 roku. 

      Wyśpiewanym piosenkom, wypowiedzianym słowom i wyrecytowanym utworom poetyckim towarzyszyła milość do Ojczyzny i duma z bycia Polakiem.

      Zwieńczeniem występów uczniów był przepięknie zatańczony polonez. Uroczystego charakteru tańca dopełniły suknie dziewczynek - nawiązujace do stylu dworskiego.

      Uroczystą akademię przygotowały Panie - Monika Święcicka i Agnieszka Wryk.

     • Dbamy o naszą Planetę - Światowy Dzień Ziemi 2024

     • 22 kwietnia 2024 r.

      Światowy Dzień Ziemi, który obchodzimy corocznie wiosną, stał się dla nas motywacją do podjęcia działań ekologicznych na rzecz naszego najbliższego otoczenia. Nasi uczniowie i ich rodzice intensywnie włączyli się w ogłoszoną przez nas zbiórkę makulatury, plastikowych nakrętech i zużytych baterii. Wszystkie dostarczone surowce zostały wykorzystane w lokalnej akcji pt."Drzwko za surowce wtórne". Otrzymane sadzonki drzew zostały posadzone na terenie szkolnym. Każda klasa dokonała symbolicznego posadzenia swojego drzewka. Od dzisiaj nasi uczniowie będą mogli włączyć się w pielegnację drzew i rozpocząć obserwowację ich wzrostu. Koordynatorką akcji ekologicznej w szkole była Pani Monika Szlachcińska.

      Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i rodzicom, którzy włączyli się w akcję. 

     • Żonkile 2024

     • 19 kwietnia 2024 r. 

      Żonkile 2024 to akcja społeczno - edukacyjna organizowana przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, upamiętniająca obchodzoną 19 kwietnia 2024 r. 81.rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Już po raz kolejny nasza szkoła włącza się w obchody tego ważnego wydarzenia. Przedszkolaki wykonały prace plastyczno - techniczną przedstawiającą żonkile- symbol akcji. Uczniowie klas młodszych zrobili papierowe żonkile. Zarówno młodsi uczniowie, jak i starsi ogladali filmy tematyczne i rozmawiali o wydarzeniach, które upamiętnia ten dzień.

      Hasłem przewodnim podjętych działań dydaktyczno - wychowawczych są słowa #ŁączyNasPamięć

      #AkcjaŻonkile

     • Zorganizowaliśmy Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych

     • 10 kwietnia 2024 r.

      Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych i Niemieckojęzycznych odbył się w naszej szkole po raz pierwszy. Inicjatorkami wydarzenia, do którego zaprosiliśmy szkoły z gminy Dwikozy, były Panie - Dagmara Gołąbek i Agnieszka Wryk. Konkurs miał na celu rozbudzenie i rozwijanie zainteresowań językami obcymi, zachęcanie uczniów do samodzielnego zdobywania wiedzy, poszerzenie informacji z zakresu kultury, historii, geografii, zwyczajów i świąt krajów, w których językiem urzędowym jest język angielski lub język niemiecki. Do rywalizacji przystąpiły cztery 3 - osobowe zespoły uczniów z klas VII i VIII. Uczniowie zmierzyli się z testem pisemnym i qiuzem na platformie Kahoot. Oto zwycięzcy:

      I miejsce Szkoła Podstawowa im.Jana Pawła II w Mściowie

      II miejsce Szkoła Podstawowa im.Wincentego Burka w Gałkowicach

      III miejsce Szkoła Podstawowa im.Zawiszy Czarnego herbu Sulima w Starym Garbowie

      Wyróżnienie Szkoła Podstawowa im. Powstańców Styczniowych Puławiaków w Górach Wysokich.

      Serdecznie gratulujemy wszystkim szkołom!

      Wydarzenie uświetniły wykłady studentów filologii angielskiej Filii w Sandomierzu Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przygotowane pod okiem Pani Urszuli Żmudy nt. "Dlaczego warto uczyć się języków obcych?". Uczniowie mieli okazję sprawdzić umiejętność rozumienia wykładu wygloszonego w języku angielskim i podjąć konwersację.

      Autorem fotorelacji z wydarzenia jest Jan Paduchowski uczeń klasy VII.

      Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" #LaboratoriaPrzyszłości #LaboratoriaPrzyszlosci @LaboratoriaPrzyszlosci.

      Serdecznie dziękujemy Wykładowczyni Pani Urszuli Żmudzie i Studentom I i II roku filologii angielskiej za ciekawe prezentacje i wykłady. Serdecznie dziękujemy Szkołom za przyjęcie zaproszenia i mile spędzony czas.

     • Dbamy o przekazywanie tradycji

     • 25 - 27 marca 2024 r.

      Święta Wielkanocne były okazją do przekazania przedszkolakom i uczniom tradycji i zwyczajów związanych ze Świętem Zmartwychwstania Jezusa. Wolontariusze odwiedzili Pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu. Przekazali życzenia od całej społeczności szkolnej i dostarczyli zebrane w czasie wielkopostnej akcji słodycze. Uczestniczyli w warsztatach plastyczno - technicznych. Ich efektem były wspólnie wykonane ozdoby wielkanocne.

      Z kolei uczniowie klas I i II oraz przedszkolaki odwiedzili Wiejski Dom Kultury w Mściowie. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich podzieliły się z dziećmi ciekawostkami na temat robienia pisanek. Dzieci miały możliowść wykonania papierowej pisanki i malowania jajek. 

      Przekazywanie tradycji świątecznych młodemu pokoleniu ma na celu rozbudzanie zainteresowania dzieci polską kulturą i obyczajami, przekazywania zasad postepowania związanych ze świętowaniem, uwrażliwienie na pielęgnowanie świątecznych tradycji. 

      Serdecznie dziękujemy Seniorom z Domu Pomocy Społecznej w Sandomierzu za dzielenie się refleksjami i uwrażliwianie młodzieży. Kierujemy również podziękowania dla Pań z Koła Gospodyń Wiejskich w Mściowie za zorganizowanie ciekawych warsztatów dla dzieci.  

     • Tydzień Kultury Języka

     • 11 - 15 marca 2024 r.

      Jak co roku, wraz z Instytutem Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, organizujemy Tydzień Kultury Języka. Jest to czas wypełniony spotkaniami z ciekawymi osobami z kręgu literatury, wyjazdów uczniów do bibliotek, konkursów i aktywności mających na celu dostarczenie wiedzy i rozwijanie umiejętności uczniów w obszarze mówienia, pisania, słuchania. 

      Nasze działania organizowane w ramach TKJ mają przede wszystkim na celu uświadamianie uczniom roli języka ojczystego w życiu człowieka i jego funkcjonowaniu w społeczeństwie oraz propagowanie kultury języka w różnych sytuacjach dnia codziennego. 

      W czasie tegorocznej edycji Tygodnia Kultury Języka gościliśmy w naszych progach pisarki - Panią Ewę Stadtmüller i Panią Zofią Kryszczyńską. Panie przeprowadziły warsztaty literackie zatytułowane "Jak powstaje książka?" i "Jak zostać pisarzem?". Uczniowie odwiedzili biblioteki - Miejską Bibliotekę Publiczną im. Jana Długosza w Sandomierzu i Gminną Bibliotekę Publiczną w Dwikozach. W ramach aktywności było również czytanie książek przez Panią Ilonę Bujak - Pracownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Dwikozach Filia w Mściowie uczniom kl. I i II i zajęcia dla przedszkolaków "starci czytają młodszym". 

      Inicjatorką i koordynatorką TKJ w naszej szkole jest Pani Małgorzata Sitarska - nauczycielka języka polskiego i historii.

       

      Program naszego szkolnego Tygodnia Kultury Języka ukazał się jako przykład dobrej praktyki na stronie internetowej Instytutu Literaturoznawstwa i Językoznawstwa Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - 

      Zachęcamy do lektury.

     • Wdzięczność wnuków

     • 2 lutego 2024 r.

      Na zaproszenie dzieci z oddziału przedszkolnego gościliśmy Babcie i Dziadziusiów. Przedszkolaki zadedykowały swoim bliskim wiersze i piosenki. Nie zabrakło życzeń i prezentów.

      Dziękujemy naszym wspaniałym Gościom za obecność!

      Zdjęcia wykonał uczeń klasy VII - Jan Paduchowski aparatem zakupionym w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" #LaboratoriaPrzyszlości

     • Uczymy poprzez zabawę

     • 1 lutego 2024 r.

      Uczniowie klas młodszych mają do dyspozycji atrakcyjne i ciekawe pomoce dydaktyczne. Do nauki kodowania, planowania i współpracy wykorzystujemy edukacyjne zestawy klocków. Aktywność proponowana przez nauczycieli wymaga od uczniów ułożenia obrazkowych wzorów według współrzędnych. Kreatywna praca rozwija logiczne myślenie i umiejętności matematyczne, pozwala dzieciom odkrywać przyczynę i skutek, formułować wnioski i odnosić sukces na miarę swoich możliwości.

      Codziennie udowadniamy, że nauka i zabawa idą w parze!

     • Gramy z WOŚP

     • 28 stycznia 2024 r.

      Jak co roku gramy z całą Polską!

      Tegoroczny 32. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem "Płuca po pandemii. Gramy dla dzieci i dorosłych" zmobilizował nas, po raz kolejny, do działania. Nasi uczniowie - Zuzanna Malarz i Jan Paduchowski byli wolontariuszami WOŚP. Do ich puszek wrzucono rekordowe dla nas kwoty. Uczniowie klas I i II, pod opieką nauczycielem p. Doroty Dróżdż i p. Moniki Szlachcińskiej zaprezentowały się w krótkim występie muzyczno - tanecznym w czasie Finału WOŚP w Dwikozach. Naszą szkołę reprezentowała również Wiktoria Ferens śpiewając pięknie piosenkę "Dziwny jest ten świat". 

       

      Już po raz drugi, jako społeczność szkolna, mieliśmy swoją puszkę WOŚP. Dzięki wsparciu uczniów, rodziców, nauczycieli, pracowników i bliskich naszych uczniów zebraliśmy kwotę 450,14 zł. Puszka została rozliczona w Sztabie WOŚP w Dwikozach.

     • Zabawa choinkowa

     • ​​​27 stycznia 2024 r.

      Tegoroczna zabawa choinkowa, organizowana we współpracy z Sołtysem Mściowa, Radą Sołecką Mściowa i Radą Rodziców wypadła doskonale. Podobnie jak w roku ubiegłym gościliśmy w Wiejskim Domu Kultury w Mściowie. Jak przystało na zabawę organizowaną w czasie karnawału uczestnicy zaprezentowali przepiękne stroje. Odbył się konkurs pt. "Czas na zabawę", który polegał na klasowym przygotowaniu najciekawszych strojów karnawałowych według wybranego przez grupę motywu oraz prezentacja ich podczas szkolno – przedszkolnej zabawy choinkowej. ​​​​​​​​​​​​​

      W trakcie zabawy choinkowej odbyły się liczne konkursy i wspólne tańce i zabawy. O oprawę muzyczną zadbał DJ Adam. 

      Serdecznie dziękujemy współorganizatorom za przygotowanie zabawy choinkowej.

     • Dzień Babci i Dziadka

     • 26 stycznia 2024 r. 

      "Babciu, Dziadku dziękujemy za..." - to motto tegorocznego spotkania uczniów klas I i II z ukochanymi Dziadkami. Dzieci zaprezentowały program słowno - muzyczny w którym wyraziły słowa wdzięczności i miłości w stosunku do ukochanych Babć i Dziadziusiów. Nie zabrakło wzruszeń, łez radości i dumy. 

      Serdecznie dziękujemy wspaniałym Gościom za przybycie. 

     • "Cicha noc, święta noc..."

     • ​​​​​​21 grudnia 2023 r.

      Świąteczne spotkanie społeczności szkolnej, zaproszonych gości, rodziców, bliskich przedszkolaków i uczniów, przedstawicieli społeczności lokalnej

      "Cicha noc, święta noc ..." - słowa jednej z najpiękniejszych kolęd były mottem naszego dzisiejszego świątecznego spotkania. Głównym punktem uroczystości był montaż słowno - muzyczny w wykonaniu przedszkolaków, uczniów, rodziców, członków Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Kamieniu i nauczycieli. Wypowiedziane w jego trakcie słowa i wyśpiewane kolędy i pastorałki uświadomiły nam sens oczekiwania na Boże Narodzenie. Obecność przy świątecznym stole przedstawicieli samorządu na czele z Panią Mariolą Żmudą - Zastępcą Wójta Gminy Dwikozy, przedstawicieli społeczności lokalnej w osobach Pana Edwarda Dwojaka - Sołtysa Mściowa, Pana Krzysztofa Czosnka - Prezesa Stowarzyszenia "Klub Seniora" wraz z Seniorami, Pani Doroty Binek - Kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Dwikozach, Pani Wioletty Maruszczak - Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Nowym Kamieniu wraz z członkami, rodziców i bliskich naszych uczniów dopełniła przedświątecznej radości. Ciepły klimat spotkania, okraszony zapachem goździków, pomarańczy i staropolskiegopiernika, pozwolił dzielić się dobrymi życzeniami i wzajemną życzliwością.

     • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

     • 20 listopada 2023 r.

      Świętujemy z UNICEF

      Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka, który przypada na 20 listopada dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie szkoły świętowali podejmując różne działania, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Na znak jedności z dziećmi na świecie, wszyscy przyszli ubrani na niebiesko lub mieli niebieski dodatek.

      Niebieski to kolor UNICEF symbolizyjący solidarność z dziećmi na całym świecie.

      We wszystkich klasach odbyły się tematyczne zajęcia, wykonano plakaty, a całość zwieńczył wspólny Niebieski Marsz Praw Dziecka po okolicy z niebieskimi balonami. Dzieci przypieczętowały znajomość swoich praw rysując niebieskie grafiki na placu przed szkołą. Na pożegnanie każdy zabrał ze sobą niebieski balon. Za przeprowadzenie szkolnej akcji odpowiedzialna była Pani Luiza Stępień.

      #unicefpoland #worldChildrenDay

     • Wieczór Literacki

     • 7 listopada 2023 r. 

      "Nie wiem, co to poezja..." - poświęcony twórczości Władysława Broniewskiego

      Wieczór Literacki, który odbył się 7 listopada zgromadził liczne grono miłośników poezji. Wydarzeniu towarzyszyło motto "Nie wiem, co to poezja..." i poświęcone było twórczości Władysława Broniewskiego. Swoją obecnością zaszczyciła nas Pani dr Danuta Paszkowska wraz z Zespołem Artystycznym ETUIDA. Gościliśmy również Wójta Gminy Dwikozy Pana Marka Łukaszka, Dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej im.Jana Długosza w Sandomierzu Pana Wojciecha Dumina wraz z pracownikami, Kierownik Gminnej Biblioteki w Dwikozach Panią Dorotę Binek, Państwa Zofię i Jana Grandysów, Stowarzyszenie "Klub Seniora", Koło Gospodyń Wiejskich w Mściowie, przedstawicieli Rady Rodziców, Absolwentów, Rodziców i Uczniów. Program Wieczoru składał się z Prelekcji Pani dr Danuty Paszkowskiej dotyczącej życia i twórczości Władysława Broniewskiego, recytacji wierszy poety przez zespół ETIUDA, Panią Ewę Dajas, która rezprezentowała Grono Pedagogiczne, Uczniów i Absolwentów. Oprawę muzyczną zapewnił Jakub Kopeć uczeń kl. VI, który wspaniałą grą na keyboardzie znakomicie dopełnił recytowane utwory.

      Inicjatorką i realizatorką Wieczoru Literackiego była nauczycielka języka polskiego Pani Małgorzata Sitarska.

      Autorem fotorelacji z wydarzenia jest Jan Paduchowski uczeń klasy VII. Zdjęcia wykonano aparatem zakupionym w ramach programu "Laboratoria Przyszłości"

      #LaboratoriaPrzyszłości